Sławomir Kudyba Agent ubezpieczeniowy
Brak ocen
Skontaktuj się
O mnie

witam serdecznie

Udogodnienia Kup polisę online
Dojazd do klienta
Stacjonarnie / online
Bezpłatna konsultacja
Niestandardowe godziny
Karta płatnicza / gotówka / przelew
Ubezpieczenia
Ubezpieczenie Na życie
Dowiedz się więcej
Ubezpieczenie Zdrowotne
Dowiedz się więcej
Ubezpieczenie NNW
Dowiedz się więcej
Ubezpieczenie Komunikacyjne
Dowiedz się więcej
Ubezpieczenie Majątkowe
Dowiedz się więcej
Ubezpieczenie Turystyczne
Dowiedz się więcej
Ubezpieczenie Zawodowe
Dowiedz się więcej
Towarzystwa ubezpieczeniowe
InterRisk
Compensa
Wiener
Uniqa
ErgoHestia
Link4
MTU
Generali
PZU
Proama
TUZ Ubezpieczenia
UNUM
Warta
Allianz
Signal Iduna
Vienna Life
Open Life
TUW TUW
Opinie
Średnia ocen
Brak ocen
Dodaj opinię
Wróć

Ubezpieczenie od ryzyk cybernetycznych

Array

Znajomy agent, podczas rozmowy zwierzył mi się ze swoich problemów, które go nurtują. Działa na rynku już od kilkunastu lat i teraz postanowił poszerzyć i unowocześnić  swoje biuro. Przy okazji poszerzyć biuro o dodatkowy zwolniony lokal, wymienić wyposażenie i sprzęt elektroniczny na nowy, odpowiadający współczesnym wymogom.

Przejście na formę elektroniczną – zrewolucjonizowanie firmy

Skorzystał z możliwej dopłaty na takie czynności, zatrudnił dodatkowego pracownika. Przy tej okazji dokonał “wiekopomnej rzeczy”. Usunął z biura wszystkie zbędne papierowe dokumenty-niektóre pamiętające jego początki w ubezpieczeniach-i podjął decyzję o przejściu na elektroniczne sposoby pracy. Co było potrzebne, zostało zdigitalizowane i całość działalności firmy: ubezpieczenia, sprawy organizacyjno finansowe, kontakty z klientami, rozliczenia i inne zagadnienia zostały umieszczone w systemach i programach elektronicznych. Przy okazji także wszystkie swoje sprawy prywatne i rodziny (rozrzucone w wielu miejscach)  umieścił także w formie elektronicznej. Pozostawił oczywiście w papierowej formie najważniejsze oryginalne dokumenty – dowody – jak np. wyciągi z  ksiąg wieczystych, umowy itd.  

I jest z tego bardzo zadowolony, bo funkcjonuje bez zarzutu. Praca jest szybsza i łatwiejsza. Szybciej można uzyskać dostęp do potrzebnych w danej chwili  dokumentów. Zmniejszyła się praca administracyjno organizatorska. Przewiduje, że wciągu dwóch lat zwrócą mu się nakłady wyłożone na całe te przedsięwzięcia. Nie mówiąc już o wyglądzie biura, zdecydowanej poprawie warunków przyjmowania klientów oraz warunkach socjalnych dla pracowników.

Ryzyko cyberataków – ochrona dla firmy

Jak sam mówi: “Wtedy zrodziły  mi się w głowie kolejne duże wątpliwości. A  co będzie jak w jakiś sposób stracę te wszystkie dane? Co będzie jak  zostanę zhakowany przez hakerów dla pieniędzy lub np. przez konkurentów w biznesie ubezpieczeniowym. Przecież dzisiaj – pomimo wszystkich wymaganych i dodatkowych zabezpieczeń – jest to praktycznie możliwe. Co zrobię. Nie działam według przysłowia “Szewc bez butów chodzi” i posiadam ubezpieczenia – mienia, działalności, życiowe i sprzętu elektronicznego, w dostępnych na rynku standardach i wariantach. Ale wiem, że to za mało. Wiem, że potrzebuję jeszcze cyberubezpieczenia i takiego poszukuje dla swojej firmy oraz  mnie, jako osoby fizycznej. Jeśli chodzi o firmę to coś tam na naszym rynku znajduję, chociaż w zakresie mnie niezadowalającym i zbyt drogim. Jeśli chodzi o cyberubezpieczenie dla mnie i mojej rodziny, to tutaj nie ma prawie niczego.”

Ze względu na ważność tego problemu dla wielu naszych dystrybutorów ubezpieczeń (agentów/OFWCA) podejmuję ten problem, bo i on mnie też interesuję. Zacznę od tego, że każdy użytkownik urządzeń i systemów informatycznych musi zdać sobie sprawę  co może grozić jego firmie (np. agencji) w związku z ich  naruszeniem w tym chronionych RODO danych osobowych.

Wyzwania gromadzenia danych w erze zagrożeń

Wszyscy wiemy, że cyberataki to prawdziwa plaga naszych czasów. Każde gromadzenie i  przetwarzanie danych wiąże się z ryzykiem, które można zminimalizować różnymi środkami , ale nie da się go w pełni wykluczyć.  Szerokie korzystanie  z systemów komputerowych w praktyce znacznie zwiększa podatność użytkowników (firm, osób fizycznych)  na zagrożenia cybernetyczne i naruszenia danych w tym  danych osobowych chronionych w systemie RODO. Nagłe, niezaplanowane przerwy w działaniu komputerów, rożnych systemów elektronicznych i infrastruktury IT spowodowane np. złośliwym oprogramowaniem lub atakami hakerskimi skutkują w praktyce wielkimi problemami, często stratami materialnymi, i nie tylko, które mogą doprowadzić nawet do upadłości firmy.

Jakie najczęściej występują formy cyberprzestępczości?  W praktyce istnieją różne formy cyberprzestępczości. Przestępcy mogą “włamać się” do komputera, systemów informatycznych lub telefonu na bardzo wiele różnych  sposobów. Najczęściej są to:

  • Oszustwo tożsamości, czyli nadużycie tożsamości. I dotyczy to zarówno  firm, jak i osób prywatnych. Może się zdarzyć, że  te fałszywe tożsamości są wykorzystywane do zamawiania produktów lub usług oraz zaciągania pożyczek itp.
  • Naruszenie prywatności i dotyczy to utraty, kradzieży lub uszkodzenia danych osobowych należących do  osób,  które są przechowywane  np. w danym komputerze (dane o zdrowiu, dane osobiste, zdjęcia itd).
  • Cyberprzestępstwa, gdzie  wymuszenie może polegać na zaszyfrowaniu posiadanych  plików i uczynieniu ich niedostępnymi dla użytkownika urządzenia. Aby odzyskać dostęp do swoich plików i zapobiec ich upublicznieniu, właściciel  jest często  zmuszany do zapłacenia pieniędzy.
  • Utrata pieniędzy na koncie -w wyniku phishingu (najpopularniejszy typ ataków opartych o wiadomości e-mail lub SMS), złośliwego oprogramowania czy hackingu ( przełamanie zabezpieczeń uniemożliwiających  dostęp do informacji zgromadzonych w systemie). Obejmuje to również oszustwo z wykorzystaniem karty bankowej, lub kredytowej w postaci zakupu lub wypłaty gotówki.
  • Narażenie reputacji. Chodzi o sytuację, w której  dobre imię danej osoby jest celowo szargane w wyniku upowszechniania negatywnych wiadomości, obelg lub innych danych, w tym drażliwych i  wrażliwych   umieszczanych w sieci.  

Oczywiście to tylko kilka form, najczęściej pojawiających się  w cyberprzestępczości dla zobrazowania problemu.

Ochrona przedsiębiorstw w erze cyberprzestępczości

Jedną z dróg zapobiegania skutkom cyberprzestępczości jest ubezpieczenie. Jeśli chodzi o ubezpieczenia dla małych i średnich firm  to mamy na polskim rynku już kilka produktów: Cyber M i XL w ERGO Hestii, CYBER Protect w Allianz, CYBER w PZU, Cyber RED w Generali czy Cyber w Leadenhall. Oczywiście to tylko przykładowe pokazanie produktów. Na pewno jest ich jeszcze więcej i będą pojawiać się nowe. Zakres ochrony objęty ubezpieczeniem, chociażby w tych wymienionych  produktach,  jest bardzo różny. Stąd wybierając ubezpieczenie dla klienta – w ramach APK – należy wnikliwie przeanalizować dostępne produkty i wybrać produkt najbardziej odpowiadający klientowi i specyfice jego działalności. 

Uważam, że w krótkim okresie czasu ubezpieczenia te się upowszechnią. Zadecydują o tym wzrastające zagrożenia, coraz lepsze ubezpieczenia i dostępna ich cena. Już teraz za takie ubezpieczenie w wariancie podstawowym trzeba zapłacić  … od 450 złotych za roczne ubezpieczenie. Dodatkowo małe i średnie firmy niejako przymusi do skorzystania z takiego ubezpieczenia także fakt , że w razie ataku hakerskiego nie mają one możliwości skorzystania z pomocy innych podmiotów znajdujących się na rynku. Bo po prostu takich firm, specjalizujących w “informatyce śledczej” po prostu jest bardzo mało i wszystkie są zajęte przy większych sprawach. Posiadając ubezpieczenie CYBER,  Ubezpieczony/Poszkodowany, zamiast szukać pomocy i specjalistów na własna rękę, może skorzystać z oferty pomocy Ubezpieczyciela, co jest o wiele tańsze i znacznie skuteczniejsze.  Bo w zasadzie – w zależności od rodzaju i wariantu ubezpieczenia –  zapewnia ono: szybką pomoc ekspertów w sytuacji kryzysowej, pokrywa koszty napraw i kar administracyjnych, rekompensuje utracony zysk oraz wypłacenie  odszkodowań poszkodowanym.

Brak ochrony prywatnych danych?

Natomiast jeśli chodzi o takie ubezpieczenia dla osób prywatnych to  niestety, ale nie znam takich produktów na rynku. Może już są, ale nie są upowszechnione. Uważam, że należałoby takie ubezpieczenie włączyć jako jeden z wariantów do ubezpieczenia domów, mieszkań. Ubezpieczenie cyber ochraniające: osoby fizyczne, członków rodziny, w zakresie dostosowanym właśnie dla rodziny. Na rynku już jest podobny produkt “Cyber Pomoc”  dołączany do karty bankowej e świat Mastercard.